
Прочетен: 20855 Коментари: 11 Гласове:
Последна промяна: 29.04.2012 09:33


Красавицата от Древния Египет била стройна жена с малка гръд, тънка талия,тесни бедра. Дрехата подчертавала фигурата. В периода на Древното Царство това била проста бяла дреха, векове по-късно, в Новото Царство, облеклото се изготвяло от полупрозрачни плисирани тъкани. Дълго време египтянките ходели боси, едва в края на Новото Царство се появили сандали с равна подметка. За привлекателни се смятали лица с големи бадемовидни очи (особено зелени, но това било рядкост), прав нос, пухкави устни.
Всички жени ползвали козметика: веждите били изрисувани в черно, а очите със зелено. За да придадат блясък и разширят зениците, капвали в очите си сок от беладона. За да станат румени бузите им използвали лютив растителен сок. Оцветявали ноктите и стъпалата.
Египтянките подстригвали късо косите си и носели перуки. Колкото по-богата и знатна била дамата, толкова перуката била по-пищна. Контрастът между тежката прическа и тънката загоряла фигура създавал неповторим силует.
Най-знаменитите жени на Древен Египет и едни от най-красивите били неговите владетелки. Две от тях, в чиито имена присъства думата "нефер" - красива, хубава - били жени на най-прочутите фараони - Ехнатон и Рамзес II. Третата - Хатшепсут, била най-загадъчната жена фараон.
Но безспорно най-прочутата била
КЛЕОПАТРА VII
51 г.пр.н.е.-39 г.пр.н.е.
Животът на тази удивителна жена бил толкова невероятен и влиянието и върху съдбините на Рим и Египет толкова голямо, че вече две хилядолетия тя вдъхновява писатели, поети и художници, между които Шекспир, Пушкин, Бърнард Шоу, Рубенс, Де Бре,Тиеполо, Жером.
Още в древността са правили опити да разберат с какво Клеопатра е очаровала така силно хората.
Плутарх в своите "Успоредни животоописания" пише: "Красотата на тази жена не е била такава, че може да се нарече несравнима и да поразява от пръв поглед. Но общуването и се отличавало с такава неотразима прелест, че нейния облик, съчетан с рядка убедителност на речта, с огромно обаяние, което струи от всяка дума, всяко движение, се врязвало дълбоко в душата. Самият звук на гласа и галел и радвал слуха като струнен инструмент, който леко се настройва на всяка гама - на всяко наречие, така,че само с много малко варвари тя общувала с преводач. Най-често сама разговаряла с чужденците - етиопи, троглодити, евреи, араби, сирийци, мидийци, партяни..." Убедително казано, нали?
Образът на Клеопатра
върху римски монети
Съвременна монета на Египет от 50 пиастра с изображение на Клеопатра, 2005 г.

1370- 1330 г. пр.н.е
Бюст на Нефертити,
Египетски музей, Берлин

Образът на Нефертити върху златно-сребърна монета с номинал 20$ , Острови Кук, 2012

Сребърна монета на Гвинея, 1970, 500 франка
Ехнатон и Нефертити, Лувър,
Париж
Нефертити се прославила по две причини. Първо, тя станала символ на красотата на древноегипетската жена, което се потвърждава от запазилите се нейни изображения. Тя имала миниатюрна и стройна фигура до края на живота си, и дори раждането на шест деца не се отразило на нейното изящество. Второ, била съпруга на Ехнатон – фараона-еретик, който възстанал против господството на бог Амон и въвел култ към «чистия» слънчев диск. Любовта на царската двойка станала един от основните сюжети за художниците на Ахетатон — столицата на Ехнатон и Нефертити. Съществуват и различни догадки за това, кое повече привличало Ехнатон: красотата на Нефертити, нейният любознателен ум и мъдрост, или майсторството в любовното изкуство.
НЕФЕРТАРИ
XIV век пр.н.е.

Статуя на Нефертари в храма в Луксор
Станала любима жена и вярна спътница на фараона воин Рамзес II. Красотата и била така необикновена, божествена и вероятно заради това младият Рамзес се влюбил безпаметно в нея. Рамзес я обичал толкова много, че поставял статуята й наравно със своите, а гробницата й е най-красивата в Долината на царете и дори я наричат "Сикстинската капела на Древен Египет".
“Тя обладаваше чар, приветливост и любов”. Този надпис по желание на фараона бил поставен на една от стените на подземния мавзолей на Нефертари.

Нефертари Мерит Амен ("прекрасната, възлюбена на богинята Мут" )
Нефертари не само е била много красива, но и умна жена-положението й е било безпрецедентно до този момент за Египет. Участието и в държавните дела е отразено в титулатурата: "Жена на Великия Владетел", "Господарка на Горния и Долния Египет" и "Господарка на Двете Земи". Тя винаги е придружавала Рамзес - в граждански или религиозни церемонии, на важни пътувания. От любов към съпругата си Рамзес издига два храма в Абу Симбел- големият е посветен на фараона, а малкият - на Нефертари. Взимала е участие и във външната политика (потвърдено е от писмото, което е изпратила до царицата на хетите Подухепа).МЕРИТАТОН
XIV век.пр.н.е.

Лувър
Тя е най-голямата от шестте дъщери на Ехнатон и Нефертити. Нейното име може да се преведе като "Любима на Атон" (богът, култът към когото активно налагал Ехнантон). Сред титлите й е "Велика Царска съпруга", което показва, че Меритатон приема вероятно задълженията и поста на "Велика Царска съпруга" от майка си Нефертити.
Меритатон и Сменхкара, Египетски музей, Берлин
След смъртта на съпруга си, встъпва във втори брак, но новият й мъж умира скоро. Наследник на Меритатон и нейния съпруг става мъжът, следващ по старшинство дъщерите на Ехнатон и Нефертити, известния Тутанкамон.

XVI век пр.н.е
Една от първите велики жени в световната история. Жена - фараон. Нейното управление е свързано с небивал разцвет и възход на Египет. От всички сфери на държавническата си дейност Хатшепсут се проявила преди всичко като фараон-строител. Учените са доказали, че тя е оглавявала и военни походи, завладяла Синайския полуостров, Южна Сирия и Палестина. Организирала и експедиция с флота до тайнствената страна Пунт, откъдето били докарани приказни богатства.
Паметен бронзов медал, посветен на експедицията.

Тя е жена-загадка. С нея са свързани много тайни, и нито една от тях не е подкрепена с достатъчно достоверни факти. Поради това в египтологията възниква "Проблемът Хатшепсут". Едно е ясно, Хатшепсут е необикновена жена - умна и енергична, но заедно с това женствена и крехка, надарена с изключителни политически и аналитични способности, и несъмнено - привлекателна.
На един от тейните обелиски е написано:
«Ето сърцето ми се разкъсва между там и обратно, мислейки, какво ще кажат хората, онези, които видят паметниците, от мен сътворени, след години и ще говорят за това, което съм свършила… Не казвай, че това е похвала, но кажи: "Колко и подхожда това (на нейно величество Хатшепсут), колко е достойно за нейния баща (бог Амон)!".


Хатшепсут. Египетски музей,
Кайро
Бюст на Хатшепсут, Метрополитен музей,
Ню Йорк
Едно е абсолютно вярно, и то добре се илюстрира с историята на Хатшепсут - нямало граници за властта и величието на жените в Древен Египет. Както били безгранични тяхната красота, ум, талант и власт над мъжете.
Разпищолен vs фараон - олицетворение на ...
ЖЕНАТА ФАРАОН
Радвам се се за проявения интерес. За Хатшепсут може да се разказва много, тя е една необикновена личност.Мога да ти пиша за нея на лична, или да ти посоча източници.
Кратко и ясно! :)))
Не бях се замислила, че написаното може да се възприеме и като ограмотяване. :) Не подценявам интелигентността на моите събеседници. Приеми го по-скоро като споделяне на собственото ми виждане. Твоите думи ме стимулират да продължавам...:)
25.04.2012 09:21
Приятно ми е да прочета това.
Мисля, че всяка една е по своему прекрасна.
Радвам се се за проявения интерес. За Хатшепсут може да се разказва много, тя е една необикновена личност.Мога да ти пиша за нея на лична, или да ти посоча източници.
:) Ще ти благодаря. Древният Египет е във фантазиите ми от малка.:) Нека те поздравя с един стих, който много обичам:
"Не, не казвай, като Хатшепсут,
че любовта е тогава любов,
когато отново бъдеш царица!
Ако имаш два гроба -
Дай ми назаем единия!"
Тутанкамон и Хатшепсут винаги са ме интересували безкрайно... :) Поздрави за постинга!