
Научно-техническият прогрес предизвиква появата на различни прогнози, повечето от които, така и не се сбъдват. Главна причина за грешките на футуролозите е, че се опитват да представят бъдещето, оперирайки с понятия от настоящето. Нека да видим как са си представяли нашето настояще хората от миналото и да се убедим, че бъдещето може да се окаже доста непредсказуемо…
Картички от 1900 година за живота през 2000 година
Така, живеещите в началото на XX век, хора са си представяли живота в началото на XXI век:
Разходките по вода ще станат реалност.
Самодвижещи се тротоари ще улеснят живота на пешеходците (първообраз на ескалаторите).
Локомотивите ще преместват цели жилищни квартали.
Първообраз на телевизора. Изображението ще може да се транслира през стената.
Всеки ще може да лети.
Човекът ще се научи да управлява климата.
Кораби-амфибии ще се движат както по вода, така и по суша.
Туристическите подводни лодки ще бъдат реалност.
Изкуствен покрив ще предпазва града от проливните дъждове.
Разходките с дирижабъл ще станат нещо обикновено.
И даже арктическите ширини ще станат достижими .
Първообраз на камера за външно наблюдение.
Херберт Уелс предполагал, че един от най-сериозните проблеми на XX век ще бъде оползоворяването на конския тор. Все повече хора ще имат личен кон, Уелс смятал, че при съществуващите тогава темпове на развитие на обществото, лондонските улици след 50 години ще бъдат затрупани с тор чак до втория етаж на сградите.
Дмитрий Менделеев, който активно се занимавал с разработката на начини за преработка и оползотворяване на конския тор в промишлени мащаби, също не изключвал възможността от «торна катастрофа». Настъпил XX век и конете били заменени с автомобили, а с тях се появили нови проблеми (задръствания, недостиг на горива, замърсяване на въздуха, проблеми с оползотворяването на амортизираните коли) и прогнози.
«Еколозите» на XIX век плашели хората, че кравите, които пасат край ж.п.линиите ще престанат да дават мляко, а кокошките - да снасят яйца. Това не се случило, но историята, както обикновено, се повтаря. През 1939 год. немският учен Макс Валтер плашел съвременниците си с влаковете, движещи се на магнитна възглавница със скорост над 500 километра в час. Според него, тези влакове ще бъдат източник на мощни вибрации, опасни за всичко живо. Днес такива влакове се използват широко в Япония, а заплахата от смъртоносните вибрации се оказва силно преувеличена.
Възможно е, и днешните опасения по повод нанотехнологиите да се окажат също напразни.
Сгрешил дори и великият Алберт Айнщайн. Днес ноговото изказване относно атомната енергетика предизвиква само усмивка. Цитат: «Няма никакъв шанс ядрената енергия да се използва някога; за това ще е необходимо атомите да се разпадат по наша воля».
Днес човекът не само се е научил да получава електричество, използвайки енергията на атома, но и да унищожава с нейна помощ себеподобните си.
Скоростен влак през 2000 година.
Строителството на сградите през 2000 година ще бъде напълно автоматизирано.
Ролери с двигатели.
Прислужник носи на господаря си нов грамофонен запис.
Бръснарниците ще бъдат напълно автоматизирани.
Козметичните салони също ще бъдат автоматизирани.
Храненето ще претърпи кардинални промени.
Полицаите ще имат на разположение бронирани мотоциклети..
Знанията ще бъдат "наливани" в буквалния смисъл на думата.
А това, вероятно, е видеоконференция.
Кацане на покрива на сграда.
Бронирани автомобили в действие.
В заключение да си припомним пророческото изказване на Никола Тесла:
«Когато проектът бъде завършен, даден бизнесмен в Ню-Йорк ще може да диктува указания, и те незабавно ще се появят в неговия офис в Лондон или който и да е друг град. От работното си място той ще може да звъни на всеки абонат на планетата, без да променя съществуващото оборудване.
Евтино устройство, с размерите на часовник, ще дава възможност на собственика си да слуша по суша и вода музика, песни, речи на политици и учени, проповеди на свещеници, които ще бъдат предавани на големи разстояния. Така всяко изображение, символ, рисунка, текст ще могат да се предават от едно място на друго.
Милиони такива устройства ще могат да се контролират от една единствена станция. И най-главното, всичко ще се предава без проводници...»
( Никола Тесла, 1908 год. )
ПОТРЕСАВАЩО - ПРЕДКОЛЕДНИ ХАКЕРИ
Приемам възхитителния риск...Спомен за Х...
Поздрави!
24.05.2014 18:36
В началото на миналия век на мода са били прогнозите за живота след един век
Дори и Вазов, доколкото си спомням е писал за това!
Е, малцина са се доближили до истината, но е забавно, безспорно!
Приятна вечер!