
Прочетен: 4906 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 13.06.2012 19:02



Легендарното езерото Гуатавита, реалният прототип на митичното Елдорадо, се намира на 50 км североизточно от колумбийската столица Богота. На единия бряг и до сега се виждат следите от опитите на Антонио де Сепулведа да пресуши езерото през 80-те години на XVI век. То било свещено за племето муиски, които извършвали приношения на своите богове тук.

През 1969 година при езерото Гуатавита е намерен малък сал, измайсторен от цял къс злато. Върху него са постеавени фигура на владетел и 10 по-малки фигурки с чудновати украшения на главата. Мнозина възприели тази находка като потвърждение на факта, че на дъното на езерото все пак се намират съкровищата на муиските, а скептиците твърдят, че този сал е самото жертвоприношение вместо обещаните купища скъпоценности. Очевидно, легендарното езеро продължава да пази във водите си древната тайна.

Когато испанците научили за този интересен обичай се заели с прости математически изчисления (колко били владетелите, колко години се повтаряла церемонията и т.н.), но скоро това деморализирало част от испанската армия, която била обхваната от истинска златна треска.



1545 год. - Испанецът Кесада решава да източи водата от езерото с кофи. За 3 месеца работа нивото на водата спаднало с 3 метра, но даже и при това положение били намерени немалко златни монети.




Търсенията на легендарната Елдорадо дали много ценни географски и етнографски резултати, но коствали живота на много хора и големи материални загуби. Определен извод от търсенията направил Хуан Родригес Фрейле в своята книга «Откриването и завладяването на Нова Гранада» (1638):
И макар да е истина, че капитаните, които завладели Перу и Попаяна, и Венесуела, и това Ново Кралство, винаги да се стремели да завладеят Елдорадо, то само името му въодушевявало испанците да го покорят, но така и не могли да го намерят, макар това да им струвало живота на много хора и големи загуби, и те дори не установили точното място, въпреки, че прекосили равнините, преплувайки при това [реките] Ориноко, Дариен, реката Орелияна или Мараньон, и други пълноводни реки, и макар по бреговете да били разположени големи селища, така и не били намерени богатствата, каквито имало в това Ново Кралство в неговите [планински] рудници. [Ето и има] истинска причина, за да го нарекат Елдорадо.— Хуан Родригес Фрейле. Ел Карнеро. Откриването и Завладяването на Кралство Нова Гранада.



1898 год - Англичанинът Ноулз прокопал тунел към центъра на езерото за източване на водата, бил построен шлюз, и планът на британеца успял! Цялата вода била изпусната, но на дъното се показал 3-метров варовиков слой, глина и тиня. Никой не се решил да се спусне в тази каша. Докато обмисляли план как да изкарат златото, сместа здраво бетонирала тунела и шлюза и езерото отново се напълнило с вода. Намереното злато било много малко.
По-късно били правени многобройни опити да се пробие този варовиков щит, използвайки сонди и динамит. В края на краищата търпението на Колумбийското правителство се изчерпало и през 1965 година езерото било обявено за национален резерват.

Дори и в наши дни се намират смелчаци или безумци, които тръгват към неизвестното. Преди няколко години в столицата на Перу журналистите интервюират френски лекар, пребивавал известно време в един трудно достъпен район на Амазония. Той разказал, че открил там индианско племе, което притежавало несметни количества злато. Не са ли те наследниците и потомците на жителите на легендарната Елдорадо?

Търсенето на Елдорадо продължава и през XXI век. През 2000 година американският изследовател Дъглас Юджин "Джин" Савой (Douglas Eugene "Gene" Savoy) открил в дебрите на тропическите гори в източно Перу изгубен град от доколумбова Америка, който, по мнението на членовете на експедицията, може напълно да претендира за името Елдорадо. Още един претендент бил открит на югоизток от столицата на Перу през 2002 година. Изследванията на тези градове продължават, и навярно, предстои да бъдат открити още древни руини в девствените гори на Амазонка.
Въпреки, че търсенията на неуловимия град датират още от средата на XVI век, съкровищата на Елдорадо така и не се откриват... Засега това място си остава само метафора, символ на богатствата, които са някъде наблизо, но се изплъзват, щом се доближиш до тях...